Зима завершилася, а теплова генерація продовжую стрімке піке

 

Кризова ситуація катастрофічно посилюється. Для теплоелектроцентралей криза в енергетиці почалась ще у грудні 2019 року, коли відбулись незбалансовані, ручні втручання у модель ринку електричної енергії. За період грудень 2019 – березень 2020 вся енергетична галузь понесла колосальні збитки через маніпулювання на ринку на добу наперед та необмежений імпорт електричної енергії з країни агресора. Тільки з квітня 2020 року імпорт був фактично обмежений.

Якщо розглянути ситуацію з дохідною частиною то можна констатувати, що для теплоелектроцентралей перший квартал кожного року – це 50% річної товарної виручки, однак українські ТЕЦ постраждали більш ніж інші генеруючі компанії, оскільки повинні виконувати свій соціальний обов’язок – генерувати теплову енергію для забезпечення теплом більш ніж 5 мільйонів осель. В той же час, занизькі надходження від продажу електричної енергії не дали необхідного доходу для повного фінансування діяльності ТЕЦ.

Також незважаючи на постійні зміни у правилах ринку та дефіцит ліквідності, українські ТЕЦ були підготовлені до опалювального періоду 2020/2021 та розпочали його своєчасно з належною якістю послуг. Звісно така підготовка призвела до виникнення боргів перед постачальниками палива, які планувалось погасити за рахунок надходжень першого кварталу та реалізації механізму погашення заборгованості перед виробниками електричної енергії у старому ринку.

Однак, якщо зараз в березні, ми розглянемо фактичну ситуацію то вона виглядає наступним чином:

  • Проект закону України «Про погашення заборгованості за електричну енергію, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії» повинен був бути внесений до Верховної Ради України не пізніше жовтня 2017 року. Однак прийнятий тільки 30 квітня 2020 та станом на сьогодні не реалізований. Тобто вже півтора роки виробники не можуть отримати свій дохід, що заробили у старому ринку.
  • Вугілля власного видобутку не вистачає на покриття власного виробництва і запаси на складах вкрай низькі.
  • Завеликий попит та обмеження у імпорті вугілля призводить до зростання цін на нього до рівня 2250 грн за 6000 ккал та тільки паливної складової в середньому до 1200 грн/МВтг.
  • Через перебої з поставками вугілля та екстремально низьку температуру, потужності із вивантаження обмежені та станції не встигають своєчасно віддавати вагони, через це вимушені оплачувати їх простій.
  • Виробники, що використовують природний газ вимушені купляти його за ринковими цінами, для ТЕЦ - 7330 грн/тис.м3, що призводить до вартості паливної складової на рівні 1450 грн/МВтг.
  • В той же час зберігаються цінові обмеження на ринку електричної енергії. Тобто виробники вимушені купляти сировину за ринковими цінами, матеріали для поточних та капітальних ремонтів - за ринковими цінами, своєчасно платити заробітну плату, своєчасно оплачувати податки, однак не мають права продавати по справедливій ціні готову продукцію
  • В таких умовах зі сторони держави не надано жодної підтримки, окрім декларативного меморандуму, за яким ТЕЦ мають право не оплачувати штрафи та пені на різницю між 7330 грн/тис.м3 та 6999 грн/тис.м3 в ціні газу. При цьому в тарифах враховано тільки 6100 грн/тис.м3
  • Знову повторюється сценарій 2020 року в частині імпорту електричної енергії з країни агресора, що призводить до обвалу індикативної ціни електричної енергії до 1200 грн/МВтг. Весь обсяг імпортованої електричної енергії продається на РДН та складає від 36% до 60% цього сегменту ринку. Такий обсяг суттєво впливає на індикативну ціну та обмежує конкуренцію.

Враховуючи наявну проблематику та пряму загрозу енергетичній безпеці України УЕА ініціює проведення дискусійного обговорення у форматі круглого столу «Проблемні питання в роботи теплової генерації в умовах ринку електричної енергії», слідкуйте за анонсами на сайті www.uea.net.ua.

Експерти та учасники ринку обговорять проблематику формування, розрахунку та встановлення тарифів на електричну та (або) теплову енергію, що виробляється на теплоелектроцентралях, теплових електростанціях та когенераційних установках та реформування теплової генерації в Україні.