Річні тарифи на газ - що очікувати від ініціативи Уряду, думка експерта УЕА Валентина Землянського.

Ідея річної ціни продукту не нова. За такими контрактами працюють європейські постачальники. Але, з урахуванням наших особливостей, є питання, як буде реалізовуватися дана ініціатива в Україні.

За існуючою інформацією, НКРЕКП розробляє проект Постанови, де річний контракт буде введений з 1 травня поточного року і буде носити обов'язковий характер.

Є ризик того, що діючі договори на поставку можуть автоматично стати річними контрактами. Можливо буде перехідний період, але так чи інакше споживач, який не встигне змінити постачальника буде прив’язаний до діючого контракту.

Такий алгоритм, по-перше, може обмежувати право вибору споживача, якому, по суті, буде нав'язана річна ціна і для переходу на помісячну оплату необхідно буде звертатися до постачальника.

По-друге, немає відповіді, що буде відбуватися з 1 по 30 квітня поточного року. На сьогодні ціна на газ варіюється в межах 8 гривень за кубометр. Отже, після фіксованих Урядом 6,99 грн/м³, споживачі отримають підвищення в квітні до 8 гривень, якщо не буде пролонговано чинну постанову Кабміну, що обмежує ціну.

І головне. Ні в проекті постанови, ні за результатами наради в Кабміні немає розуміння механізму формування ціни по даному річного контракту. Йдеться про контрактування досить великих обсягів газу. Звідси і виникають питання. Напевно для цього зобов'яжуть АТ «Укргазвидобування» продавати газ на українській біржі або за прямими договорами всім гравцям ринку, а не тільки НАК «Нафтогаз».

Чи готовий уряд підтримати гравців ринку, створивши умови для пільгового кредитування для закупівель газу в літній період? Чи буде організована взаємодія між гравцями і АТ«Укртрансгаз» для забезпечення резерву в ПСГ для закачування даного газу? І як будуть компенсовані збитки постачальникам за поставки газу населенню в лютому-березні поточного року за ціною 6.99 грн./м³?

Для успішного вирішення даного кейсу потрібно швидко знайти відповіді на ці питання.