Чи загрожує українцям «блекаут» в сильні морози?

Експертна позиція Юлії Підкоморної, Президента УЕА:

Сьогоднішня ситуація в об’єднаній енергосистемі України вимагає чіткого розуміння кроків, які необхідні для проходження цієї складної частини осінньо-зимового періоду.

За прогнозами синоптиків зниження температури сягне більш ніж до -20С, що звісно накладає перепони на виконанні енергетиками безперебійного енергопостачання.

Низькі зимові температури не є аномальною з точки зору погодніх умов, але є нетиповою для шести попередніх осінньо-зимових періодів, які були теплішими.

Чи можливий  «блекаут» або «віялові відключення»?

1. Це різні речі. «Блекаут» – це те, що на щастя, в нашій країні ще не було і я, маю надію, що завдяки професійним діям енергетиків цього і не станеться. «Блекаут» - це фактично повне знеструмлення великих територій з втратою  електричного струму, коли навіть відсутній зв’язок,  це не контрольована ситуація. А ось «віялові відключення» – це засіб протиаварійного управління для того, щоб не допустити «блекаут», ось в цьому принципова відмінність.

Разом з тим «віялові відключення» застосовують коли або виникла якась аварійна ситуація з генеруванням потужності, або був неправильно спланований режим постачання вугілля, його накопичення чи споживання електроенергії.

2. Ситуація сьогодні має декілька складових, по перше – збільшення аварійності та теплових електростанціях. Щоб це контролювати є Державна інспекція енергетичного нагляду України. Тому під керівництвом Міністерства енергетики України вони повинні детально розібратися в цьому та надати чіткі висновки та рекомендації щодо подальшої експлуатації цього обладнання.

3. Це накопичення палива. Під час підготовки до осінньо-зимового періоду підприємства повинні враховувати проведення необхідної кількості ремонтів енергоблоків та забезпечення їх паливом. Станом на 10 лютого поточного року запаси вугілля становлять 336,9 т., що більш ніж вдвічі менше гарантованих запасів, які мали б складати 897,1 т.

До речі, сьогодні обговорюється тема «незнижувальних запасів палива», і це має рацію – «готуй санки влітку». Запас палива має бути - це енергетична безпека країни, хоча з економічної точки зору це і нерентабельно. В цьому випадку держава має розробити механізми та взяти на себе зобов’язання  і компенсувати підприємствам підтримання цього резерву.  

Слід звернути увагу, що забезпечення резерву палива передбачено ліцензійними умовами для діяльності генеруючих підприємств. Тому Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) спільно з Міністерством енергетики України та НЕК «Укренерго» мають перевірити і зробити організаційні висновки. Це основне питання, яке має бути вирішене на рівні Уряду.