Очевидність після аварії на Запорізькій ТЕС

Аналізує член Правління УЕА Костянтин Ущаповський:

«Стан енергетики який ми сьогодні маємо, особливо в тепловій генерації викликає більше, ніж занепокоєння.

 По-перше, посилюються морози й при зниженні температури  повітря виникла нагальна проблема в роботі більшої кількості енергетичних блоків. Ми бачимо таку неприємну тенденцію – аварійні ремонти починаються на різних станціях.  Зрозуміло,  збільшуються  кількість працюючих блоків – відповідно збільшується кількість аварійних блоків, тих блоків, які після свого запуску або початку пускових операцій переводяться в аварійні ремонти. Ця тенденція дуже загрозлива. Адже вже 14-18 лютого очікується пониження температури до мінус 20 й більше. А відтак ми навряд чи зможемо розраховувати на повну потужність енергоблоків, які зараз перебувають в аварійних ремонтах.  Вже можна сказати, що  об’єднаній енергосистемі України  не вдасться безаварійно пройти цей період низьких температур.

По – друге, висновки після випадку, який стався на Запорізькій ТЕС. Минув тиждень з часу аварії. Де ретельний технічний аналіз?  Його досі немає й він недоступний експертам.  Є процедури після таких значних технологічних порушень, а саме визначення причин і розробка заходів, які унеможливлять виникнення таких аварійних ситуацій в подальшому.

Хочу сказати – поки комісія не приступить до роботи і не виконає свою роботу (не напише відповідний акт) можна констатувати одне єдине – система побудови протиаварійної автоматики і релейного захисту ОЕC зроблена таким чином, що те що сталося на Запорізькій ТЕС не могло бути в принципі. Сталося коротке замикання на відхідній лінії, при цьому станція «сіла на 0» з втратою власної потреби. Це неможливо тому що захисти, які встановлені на станції повинні своїми останніми рівнями захисту відчувати це «коротке замикання» і відсікати його тим самим зберігаючи живучість і працездатність самої станції. Цього не сталось. Чому? Комісія, яка повинна бути створена під егідою Міненерго повинна в цьому розібратись, дати чіткі висновки чому це сталось, що не спрацювало на Запорізькій ТЕС і що призвело до того, що не спрацював лінійний захист, захисти автотрансформатора, а чому спрацювали захисти енергоблоків, які успішно їх відключили від мережі.

По-третє. Очевидність – в країні, яка воює і в якої перманентна енергетична криза, понад рік немає професійного керівника галузі. За моїми даними, станом на вчора (09.02.21) комісія для розслідування причин аварії на Запорізькій ТЕС ще не була створена. Немає міністра, немає прав створювати таку необхідну комісію,  немає кому призначати такі комісії й визначати їх завдання з  термінами й складом учасників цих перевірок.

Ми продовжуємо робити критичні помилки в галузі, навіть не прагнучи  не те, що їх виправити, але й проаналізувати, щоб не помилятися у майбутньому.»

Костянтин Ущаповський, член Правління УЕА.