Аналіз якості нафтопродуктів має бути відкритим й прозорим для українців

 Останній тиждень українці отримали суттєве зростання цін на моторне паливо по всій країні. Жодних стабілізуючих заходів з боку держави, що забезпечили б зниження цін на пальне не відбувається.

Більше того, українці зовсім не мають шансів мати відкритий й доступний аналіз якості палива, яким заправляють свої авто.

Масові скарги на якість пального та пошук заправок, які продають якісне пальне став в Україні окремим «народним розслідуванням», й всі власники автомобілів передають свої знання та досвід як «народні оповідки».

Наразі розробка та створення Системи моніторингу якості палива є тільки в проекті на столах в Міністерстві.

В журналістському розслідуванні програми «Гроші» на каналі 2+2 від 7 лютого добре видно як автозаправки протидіють відкритому аналізові якості газу.  В сюжеті видно, як складно було провести відкриту експертизу якості скрапленого газу на провідних автозаправних станціях України та як власники автозаправок бояться такого аналізу.  Журналісти програми представили також думки експертів, фахівців та виробників палива.

УЕА звертає увагу, наскільки важливий аналіз якості палива, яким мають користуватися українські водії й це наочно продемонструвало журналістське розслідування: https://www.youtube.com/watch?v=TC7OPnLftNA

УЕА неодноразово наголошувала на необхідності посилення державного контролю та прийняття і впровадження Технічного регламенту щодо вимог до газу скрапленого (набирає чинності 05.05.2021), що забезпечить уникнення недобросовісної практики використання скрапленого газу, призначеного для комунально-побутового споживання, для заправки автотранспортних засобів.

Українська енергетична асоціація спільно з експертними колами неодноразово зверталась до Уряду та народних депутатів з проханням уніфікувати податкову політику, зокрема в частині акцизного податку на вироблене в Україні та імпортне пальне. Позиція УЕА https://uea.net.ua/index.php/novini/novini-asotsiatsiji/item/54-prezydent-uea-ekszastupnyk-ministra-enerhetyky-yuliia-pidkomorna-perekonana-shcho-komitet-vr-z-pytan-finansiv-podatkovoi-ta-mytnoi-polityky-maie-nehaino-rozhlianuty-zakonoproekt-4098-vid-15092020

Справедливі і прозорі умови роботи на ринку нафтопродуктів шляхом збалансування ставок акцизів на основні види пального: дизельне паливо, бензин та скраплений газ є єдиним кроком для зниження цін на бензини та стримання зростання обсягів неякісного палива на ринку.

За оцінками експертів, майже 20% ринку займає контрафактна продукція, що істотно наносить шкоду автомобілям та завдає збитків держбюджету, а це майже 4 млрд грн на рік.