Стратегія розвитку ринку електричної енергії має нормалізувати роботу ринку терміново – діалог в УЕА.

    За ініціативи Української енергетичної асоціації, відбувся круглий стіл на тему: «Основні проблеми роботи нового ринку електричної енергії у 2020 році та моделювання стратегії його розвитку».

21 грудня 2020 року в приміщення Creative State of Arsenal для діалогу зібралися керівництво Української енергетичної Асоціації (УЕА), представники ДП НАЕК «Енергоатом», ПрАТ «Укргідроенерго», ДП «Гарантований покупець», ДП «Оператор ринку», експерти, трейдери та аналітики.

     Коло питань, які зібрали фахівців за круглий стіл:

-  Обговорити стратегічне моделювання розвитку ситуації на ринку в сьогоднішніх умовах;

-  Визначити оптимальну модель функціонування ринку з метою дотримання принципів конкурентності та забезпечення енергетичної незалежності України;

-  Обговорити можливі законодавчі ініціативи для виправлення ситуації, що склалася;

-  Заслухати експертні думки енергетичної спільноти.

Збалансована робота вітчизняного ринку електричної енергії є одним з головних чинників забезпечення енергетичної безпеки держави.

Юлія Підкоморна, президент УЕА на початку діалогу розставила акценти: «Підсумки цього року є вкрай важливими для розуміння напряму куди рухається ринок та відкритого висвітлення ситуації по факту того, що ми маємо:

в якій ситуації на кінець року опинились виробники електричної енергії в першу чергу ті, що забезпечують виконання спеціальних обов’язків

  • які проблеми в трейдингу;
  • що не працює в загальному управлінні системою ринку.

Ми розуміємо, що наразі питань для обговорення досить багато.

Але я б хотіла в першу чергу зупинитись на головних ризиках, які проявились в умовах кризи.

         Перш за все, ми маємо небезпечну тенденцію того, що наростання поточних проблеми ринку перешкоджає виконанню та реалізації попередніх рішень.

Йдеться про Закон №719, що мав врегулювати стару заборгованість на ринку, і мав чіткі строки та механізми виконання. Проте не був реалізований у 2020 році. Відтак питання погашення боргів найпізніше мало бути реалізоване в 2021 році.

Але насправді для нас стало досить неочікуваним, що Законом України « Про Державний бюджет на 2021 рік» зупинено дію Закону №719, що передбачав випуск облігацій для погашення боргів ДП «Енергоринок».

Нам потрібно сьогодні про це відверто поговорити і донести нашу позицію до влади.»

    Костянтин Ущаповський, член правління УЕА, модератор круглого столу: «Нова модель ринку запроваджена й отримала старт з 2019 року, але вона, на жаль, не отримала хедлайнера, який би крізь політику тягнув би цей великий проект вперед. Тому дуже повільно, з великими помилками наша нова модель енергоринку пробує розвиватися. Півтора роки новий ринок пробуксовує, хоча мав би вже пришвидшитися. Ринок має бути прогнозованим, виходячи зі стану економіки і на 1 рік, і на 3 роки, і на 5 років, і навіть на 10. Ми на сьогодні маємо непрацюючу Енергетичну стратегію та багато інших програм, що розробляються, проте не мають підґрунтя для реалізації, тому й «успішно вмирають» без користі. Закликаю усіх учасників до відкритого діалогу з метою знаходження оптимальної моделі виходу з кризової ситуації».

    Олексій Нікітін, директор з супроводження комерційної діяльності ПрАТ «Укргідроенерго»: «Серед ключових питань, які гальмують розвиток ринку електричної енергії можна назвати: неконтрольоване зростання СЕС, перехресне субсидіювання, відсутність умов для розвитку регульованих потужностей, необхідність створення економічних стимулів для створення систем накопичення електричної енергії. І як наслідок ми маємо: збитковість ТДЕ, зростання боргів перед виробниками, проблеми з балансуванням системи, зимовий дефіцит потужностей, гальмування розвитку економіки та здорожчання електроенергії. Також ключовим наслідком, який може виникнути, це є зниження надійності енергосистеми, а це вже фактор енергетичної безпеки нашої держави».

    Дмитро Олефір, директор Департаменту з комерції ПрАТ «Укргідроенерго»:

«ПрАТ «Укргідроенерго» першою пройшла сертифікаційні випробування та отримала Свідоцтва про відповідність вимогам до допоміжних послуг, та працює на цьому сегменті ринку електроенергії. Компанія забезпечила своєчасну модернізацію та будівництво нових агрегатів ГЕС та ГАЕС, ефективну технічну та кадрову політику, успішну підготовку до роботи на ринку електроенергії. Компанія взяла участь у продажу/купівлі електроенергії та продажу допоміжних послуг на всіх без виключення сегментах ринку електроенергії: Ринок двосторонніх договорів; Ринок на добу наперед/внутрішньодобовий ринок; Балансуючий ринок; Ринок допоміжних послуг; Роздрібний ринок.

Серед проблем, які ми сьогодні маємо розглянути декілька основних: Стрімке нарощування боргів з боку НЕК «Укренерго» (1,3 млрд грн.) та ДП «Гарантований покупець» (250 млн грн.) через фінансовий дисбаланс (неузгодженість тарифів для «зеленої» генерації та тарифів для споживачів; Дотування цін для населення через механізм PSO виключно для державних виробників електроенергії (для 30% електроенергії, виробленої ГЕС, тариф – 1 коп./кВт*год); Некоректне ціноутворення на різних сегментах ринку з прив'язкою виключно до цін на РДН; Нарощування боргів на балансуючому ринку через не відключення боржників. Касовий розрив; Некоректна робота ММС, некоректне нарахування платежів та оформлення первинних документів; Складність інвестування у системи накопичення енергії через додаткові витрати на оплату послуг з передачі електроенергії та диспетчеризацію.».

    Антон Гудаченко, заступник генерального директора з економіки ТОВ «Теплоенерго груп»: «Представляючи інтереси теплової генерації в новому ринку електричної енергії хочу запитати де ми сьогодні бачимо новий ринок. Після його запровадження ми побачили величезну кількість втручань в його роботу. У нас цей процес скоріш ручний, а не ринковий. В ринку мають бути ринкові принципи регулювання, а не як в плановій економіці таргетовані – ручні. Ринок має бути для всіх, відповідно правила і умови доступу до покупців мають бути однаковими для усіх виробників, незалежно від форми власності. На сьогодні конкурентоздатність ТЕЦ штучно обмежена Методикою тарифоутворення і її потрібно привести у відповідність з ринковими принципами. Будь-які зміни в правила ринку мають бути прораховані перед прийняттям».

   Костянтин Петриковець директор ДП «Гарантований покупець»: «Для рівних умов всіх учасників ринку необхідна прозорість та контроль даних про обсяги виробництва та продажу електричної енергії за двосторонніми договорами. Якщо встановити мінімальну ціну електричної енергії на  внутрішньодобовому ринку (ВДР) менше або нарівні 105% від ринку на добу на перед (РДН) то перепродаж між різними сегментами втратить сенс. Для збільшення доходів підприємства та зменшення вартості послуги необхідний окремий коефіцієнт збалансування для небалансів Гарантованого покупця +/- 5% від ринку на добу на перед. Для збалансування діяльності з ПСО та зменшення вартості Послуги необхідно визначення обсягу та ціни продажу атомної електроенергії в розмірі необхідному для запобігання виникненню дефіциту. Своєчасні розрахунки з генерацією можливі у разі своєчасної оплати НЕК Укренерго Послуг та небалансів. Для виконання зобов’язань перед контрагентами нам необхідно залучати кредитні кошти та емісію ОВДП в обсягах, необхідних для погашення заборгованості за послугу».

   Роман Сутченко, директор ДП «Оператор ринку»: «Ми працюємо в новій моделі ринку, але ми маємо багато ручних втручань й тепер нам треба говорити про фундаментальну проблему. Нову модель запровадили без адаптації старого ринку й з непродуманими рішеннями для всіх учасників ринку. На фоні падіння економіки через пандемію коронавірусу ми відчуваємо гостру потребу в перегляді механізмів компенсації та врегулювання цін.

Нам потрібна аналітика ринку й ми пробуємо її робити. Потрібні індикатори відповідно теперішнього часу. Обмеження на ринку суперечить самій сутності ринку. Інакше криза буде лише зростати».

   Василь Прокопенко, начальник управління торгівлі на онлайн-ринках та комерційної диспетчеризації ДП НАЕК «Енергоатом»: «Треба вносити додаткові зміни до законодавства, щоб нормалізувати ринок. Головні проблеми, які потрібно прибрати - це перехресне субсидіювання та кризу неплатежів. За такої динаміки проблем на ринку, вже важко сказати чи не було можливості, чи не було бажання раніше, хоча відповідні пропозиції вносилися ні різних майданчиках та робочих групах. Неплатежі й погашення заборгованості це чергові проблеми нового 2021 року. Накопичується проблеми судів, пов’язаних з неплатежами. Й це складна проблема і довготривала. І в нас на це не має достатньо часу. Ми переконані, що стабілізувавши ринок двосторонніх договорів ми створимо умови рівні для державних й приватних підприємств».

   Валентин Землянський, енергетичний експерт: «Останні півтора роки ми чуємо про проблеми різних сторін ринку. Але немає цілісної картини й особливо для стратегії й розуміння нової моделі ринку. Й тоді можна буде зрозуміти як розвивати економіку й як розвивати ринок. Інакше кожен учасник ринку розглядатиме й далі населення, як ресурс й ще більше того як безкінечний ресурс вже неможливо. Нам потрібно розглянути різні моделі розвитку ситуації та напрацювати компромісний варіант, що дозволить забути про цю проблему щонайменше на 5 років».

   Дмитро Марунич, член правління УЕА, енергетичний експерт: «Ми сьогодні почули та побачили всю проблематику на ринку електричної енергії та зрозуміли всі масштаби як фінансового та і технічного характеру. Якщо проблеми на ринку будуть наростати – то це торкнеться всіх без винятку».

Підсумовуючи обговорення всі учасники обговорення дійшли спільної думки:

-     ринок електричної енергії є ключовим аспектом в системі енергетичної безпеки та забезпеченні функціонування вітчизняної економіки;

-     необхідне прийняття стратегічних документів та законодавчих змін щодо розвитку ринкових відносин.

Також за результатами круглого столу буде підготовлене лист-звернення від імені організатора заходу - Української енергетичної асоціації до Уряду України та Міністерства енергетики України, профільного комітету Верховної Ради України з конкретними практичними рекомендаціями щодо вирішення критичної ситуації на ринку електричної енергії.

Галерея зображень

Калькулятор расчета монолитного плитного фундамента тут obystroy.com
Как снять комнату в коммунальной квартире здесь
Дренажная система водоотвода вокруг фундамента - stroidom-shop.ru