УЕА застерігає, що ринок електроенергії переходить всі можливі межі генерування боргів.

Лихоманка боргів за електроенергію починає поглинати весь ринок України. Сподівання, що закон «Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії» виявилися марними. Закон схвалили, дій не вжили.

Юлія Підкоморна, Президент Української енергетичної асоціації, заступник Міністра енергетики 2018-2019рр

«Питання вирішення проблем на ринку електричної енергії може в черговий раз зайти в глухий кут. Головною проблемою існуючого ринку є старі борги ДП «Енергоринок» перед основними виробниками  електричної енергії державного сектору це ДП «НАЕК «Енергоатом» та ПАТ «Укргідроенерго», що забепечували режим ПСО та давали змогу продавати населенню електроенергію по ціні  90 коп./кВт. Часткові заходи щодо покращення роботи компаній були зроблені, але вони не можуть покрити проблем боргів, які були накопичені до цього.

Ситуація наразі дуже небезпечна і непередбачувана. Всі гравці ринку сподівалися, що питання буде вирішено з прийняттям Закону України «Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії».

Але всі строки визначені цим Законом пройшли, але нічого не зроблено.

Більш того, готуючи проект Закону України «Про державний бюджет на 2021 рік» Уряд взагалі запропонував відтермінувати на рік розгляд цього питання, тим самим створивши чергову невизначеність. Фінансове ПСО, що також передбачене в Програмі дій Уряду на 2020 рік також лише на папері.

Наразі нам потрібно стратегія з конкретних рішень, та щонайменше виконання всього того, що видавали за «панацею» для вирішення проблем ринку. Інакше наступна хвиля кризи буде шоковою.»

Дмитро Марунич, експерт, член правління Української енергетичної асоціації також переконаний, що нинішня складна ситуація на ринку електроенергії може швидко із складної стати критичною.

«Заборгованість між учасниками ринку наближається до 40 млрд грн.

Влада просто зобов‘язана терміново реалізувати наступні першочергові кроки:

* розробити та запустити в дію фінансово збалансовану модель ринку на 2021 рік,

* здійснити моніторинг функціонування ринку та своєчасне оновлення та вдосконалення нормативно правових актів й в першу верну моделі ПСО,

* погасити борги,

* продовжити діалог з ринком та досягнути компромісу з операторами ВИЕ.

Якщо погашення 40% заборгованості можна здійснити за допомогою залучення кредиту під державні гарантії, то невирішеним залишається питання погашення 60% боргу. А 60% заборгованості - це 13,4 млрд грн. виробникам «зелених тарифів» та понад 7 млрд грн перед «Енергоатомом» в рамках ПСО.»

Валентин Землянський, незалежний експерт звертає увагу про відсутність балансу в схвалених урядом рішеннях.

«Уряд знову взявся за пошук вакцини для хворого на фінансову лихоманку ринку електроенергії.

Й знову схопився за перевірені ліки - підняття вартості електроенергії для населення.

Але уряд додатково ще й забив реанімаційний фінансовий кілок промисловості.

НКРЭКУ підвищила тариф на передачу електроенергії з 1 грудня на 30 % до 312,76 грн/МВт-г й запропонувала підвищити тариф в 2021 году ще більше,                                                  до 324,81 грн/МВт-г.

Але на захист промислових виробників свої груди виставили депутати та інші лобісти національних інтересів.

Й врешті уряд вирішив не поглиблювати конфлікт й все покотилося шляхом найменшого спротиву: підняття цін та тарифів для населення.

Адже у населення немає своїх лобістів в парламенті. Правда ж?

Ну й щоб вже добити міцність свого рішення чиновники заручилися підтримкою ЄС та МВФ.

Масштаби катастрофи, яка насувається можна оцінити за заявами експертів, наближених до влади й активно тиражованим в медіа. Ці заяви експертів засвідчують, що тарифи на електроенергію для населення не переглядалися з березня 2017 г. й 4 рази менше, аніж середній тариф в Європі.

Я переконаний, що почнуть з пільгових 100 кВт-г, який тарифікується з 0.9 грн. Адже недаремно регулятор ще в квітні наводив дані, що такий крок дасть додаткових 8 млрд гривен.

З врахуванням того, що рівень неплатежів вже досяг катастрофічних 40%, такі кроки навряд чи принесуть очікувані фінансові надходження. Тому абсолютно очевидно - ринок електроенергії очікує сильна лихоманка боргів.»

Отже думка експертів одностайна, ринок електричної енергії в 2021 році чекає серйозне випробування на міцність, наразі замість генерування енергії ринок продовжує генерувати проблеми та борги.