Стратегічний виробник електричної енергії ДП НАЕК «Енергоатом» знову на межі виживання

Стратегічний виробник електричної енергії ДП НАЕК «Енергоатом» знову на межі виживання.

Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 5 серпня 2020 р. № 694 «Про внесення змін до Положення про покладення спеціальних обов’язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії», яка була опублікована 12.08.2020.

Експерти Асоціації провели аналіз опублікованої на сайті Кабінету Міністрів України Постанови (undefined) та виявили суттєву її невідповідність проекту постанови, що був представлений на засіданні, обговорений та проголосований членами Уряду.

Проект постанови був розроблений на виконання рішення Антикризового штабу КМУ, погоджений з НКРЕКП і іншими міністерствами та мав на меті стабілізувати роботу НАЕК «Енергоатом».

Повноцінна робота компанії на ринку електричної енергії, а саме продаж за ринковими цінами суттєво могло б покращити фінансовий стан НАЕК «Енергоатом», дозволило б ефективніше планувати її виробничу діяльність, а також сприяло б вільному та конкурентному доступу на ринок двосторонніх договорів.

Як зазначають експерти Асоціації, фінальний варіант опублікованої Постанови Уряду значно обмежує роботу на ринку ДП НАЕК «Енергоатом» та встановлює лише для одного учасника ринку обмеження - це дискримінація. Такі дії не відповідають поняттю ринку.

Відповідно до прийнятої Постанови, обмеження мінімальної ціни продажу електроенергії  унеможливлює продаж електроенергії за двосторонніми договорами в ОЕС України. Дана ситуація може призвести до спроб реалізації електричної енергії на ринку на добу наперед та внутрішньодобовому ринку - при цьому, за перше півріччя на ринку на добу на перед склалася не надто висока ціна - а це означає, що з умовою високої мінімальної ціни для ДП НАЕК «Енергоатом» компанія зі 100-відсотковою ймовірністю потрапить зі своєю електричною енергією на балансуючий ринок, де її продають з дисконтом. За формулою 1280*0,55=704 грн/МВт год (1280 грн/МВт год - ціна, яка склалася в першому півріччі на РДН).

«Крім того, що вірогідніше за все електрична енергія буде продана вдвічі дешевше, кошти від її продажу НАЕК «Енергоатом» отримає не раніше, ніж за два місяці після продажу, це пов’язано з постійним зростанням заборгованості держпідприємств», наголошують експерти Асоціації.

Експерти Української енергетичної асоціації наголошують, що такий сценарій призведе до банкрутства ДП «НАЕК «Енергоатом» та негативно вплине на ринок електричної енергії в цілому. Міністерство енергетики України як головний орган, який забезпечує формування та реалізує державну політику в електроенергетичному комплексі, має невідкладно вжити усіх заходів для забезпечення сталої роботи компанії НАЕК «Енергоатом» та забезпечення енергетичної безпеки України.