Уряд має захистити ринок нафтопродуктів України від тотальної залежності від Російської Федерації - УЕА

Українська енергетична асоціація звернулась до Прем’єр-міністра України з клопотанням щодо необхідності вирішення питання продовження строку дії спеціального мита на нафтопродукти з Російської Федерації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2020 р. № 719 «Про запровадження спеціального мита на окремі товари походженням з Російської Федерації, що ввозяться на митну територію України» запроваджено спеціальне мито на скраплений газ та дизпаливо, що ввозиться на митну територію України трубопровідним транспортом.

В свою чергу, термін дії Постанови завершується 31.12.2021.

Скасування спеціальних мит на дизпаливо та скраплений газ походженням з Російської Федерації призведе до відновлення постачання у попередніх обсягах, що підвищить обсяги імпорту дизпалива з Росії щонайменше до 50%.

Тенденція зростання імпортозалежності в поставках пального зберігається протягом останніх 10 років, і коливається лише в межах загального споживання нафтопродуктів.

За період з 2014 по 2020 рік, із зростанням споживання імпорт дизельного пального збільшився з 4,74 млн.т. до 6,18 млн.т., тобто на 23,3% та стабільно складає більше 80% всього обсягу споживання.

Ґрунтовний аналіз структури постачань доводить, що зростаючі обсяги імпорту з РФ у 2020 році призвели до скорочення обсягів внутрішнього виробництва дизельного палива (майже на 40 тис. тонн на квартал) та зменшення поставок з альтернативних джерел (морський імпорт на 36-46 тис. тонн за квартал).

Наразі із Росії за період з січня по серпень 2021 року розмитнено         1143,7 тис.т. дизпального – це 28,6% від загального імпорту дизпалива. Частка Росії в імпорті скрапленого газу також сягнула близько 30%.

Небезпечним є також нарощування імпорту та споживання скрапленого газу, оскільки цей вид пального можливо забезпечити вітчизняним виробництвом максимум на 25% (з урахуванням наявних інвестиційних проектів), а інфраструктури для зберігання та накопичення скрапленого газу вистачає максимум на два тижні.

У 2012 році споживання бензинів в Україні становило 4,2 млн. тонн на рік, а у 2020 році - 2,1 млн. тонн (-50%). В той же період, споживання скрапленого газу на транспорті зросло з 0,8 млн. тонн до 2,03 млн. тонн на рік (+253%). На ринку відбулось заміщення бензинів скрапленим газом.

Одночасно УЕА звертає увагу Уряду, що згідно рішення Ради національної безпеки і оборони від 2 грудня 2019 року, введеного в дію Указом Президента України від 2 грудня 2019 року №874/2019, до 1 липня 2020 року Кабінет Міністрів України має забезпечити опрацювання питання та прийняти рішення щодо диверсифікації джерел і маршрутів постачання нафти, нафтопродуктів, природного і скрапленого газу, вугілля антрацитових марок, передбачивши постачання з одного джерела не більше 30 відсотків від загальних обсягів постачання.

Таким чином, скасування спеціальних мит в черговий раз призведе до посилення енергозалежності України від країни-агресора, розбалансування ринку та зниження обсягів вітчизняного виробництва, що є неприпустимим та поставить під загрозу як енергетичну так і економічну безпеку країни в складних умовах осінньо-зимового періоду 2021/22 рр.