Зелений перехід на транспорті - українці стають більш прагматичними

Українці свідомі в потребі переходити до більш екологічних видів транспорту— 86% опитаних на замовлення «Української енергетичної асоціації» громадян вважають дуже серйозною проблему впливу викидів транспорту на навколишнє середовище та клімат.

Українці хочуть і поступово переходять на альтернативні види енергії, але, так само як і європейці, вони раціональні і хочуть знати який варіант буде ще й економічно вигідним.

До таких висновків експерти дійшли під час круглого столу “Зелений перехід на транспорті – перспективи для України”, організованого Українською енергетичною асоціацією (УЕА). Наприклад, сплеск популярності електромобілів серед українців, що почався кілька років тому, пояснюється митними пільгами.

Українці також вважають, що застосування стимулів завжди краще працює ніж обмеження, зокрема 64% опитаних вважають, що держава має створити умови для того, щоб перехід відбувався з вигодою до споживачів. Більш того, майже половина опитуваних - 43% бачить такий перехід не раніше ніж через 10 років, що свідчить про відсутність доступної та зрозумілої для людей політики держави в цьому питанні, розповів про підсумки опитування Президент УЕА Максим Малашкін.

Відколи набрали чинності пільги зі сплати ПДВ та ввізного мита при ввезенні електроавтомобілів, кількість електромобілів в Україні зростає. Станом на 1 вересня 2021 року, водії в Україні використовують 29,8 тис. акумуляторних електромобілів та 39,6 тис. гібридних авто.

Проте, якщо говорити про повноцінний “зелений” перехід, необхідно розуміти як будуть збалансовані інтереси задіяного на ринку бізнесу (виробництво авто, видобуток і переробка нафти та газу, постачання нафтопродуктів), держави (податкові надходження і зобов’язання) та споживачів.

Як відзначив народний депутат Олексій Мовчан, наразі “зелений” перехід в Україні — досить хаотичний рух, де “всі “за”, але біжать в різні боки”. Він вважає за необхідне створити 10-річну road-map, яка узгодить між собою позиції законодавців на рівні комітетів відповідальних за інфраструктуру, екологію, енергетику та фінанси, а також уряду та підприємств. На його думку, немає достатнього діалогу між відповідальними сторонами та чіткого розуміння — хто заплатить за перехід, оскільки сплачувати його виключно з кишені громадян та бізнесу є неправильним.

Натомість представники нафтової та нафтопереробної галузі Роман Ільтьо (Укрнафта) та Руслан Ляпка (Укртатнафта) заявили, що стимулювання з боку держави видобутку нафти та її переробки в Україні, допоможе згенерувати податкові надходження і профінансувати зелений перехід.

Однак вони звернули увагу, що перехід має враховувати економічну спроможність України — чи доцільним є стимулювати пільгами імпорт «екологічно чистих» авто та інфраструктури для них? Чи не буде практичніше врахувати обов’язкову локальну складову, щоб стимулювати виробництво нових технологій в Україні? Крім того, є додаткові шляхи для наповнення бюджету, зокрема шляхом вирівнювання акцизів на пальне, боротьби з тіньовим ринком пального, обсяг якого достатньо значний, а податки, які недоотримує держава є досить суттєвими. Ці джерела наповнення бюджету могли стати додатковим ресурсом для переходу

Експерти круглого столу бачать кілька бар’єрів для здійснення “зеленого” переходу: відсутність джерел для стимулів для споживачів, виробників авто та пального, значний та застарілий автопарк в Україні (в тому числі — громадського), відсутність довгострокоовї узгодженої позиції між виконавчою та законодавчою владою.

За підсумками круглого столу Українська енергетична асоціація підготує пакет пропозицій для уряду та парламентарів.

Запис презентації та дискусії доступний на YouTube каналі УЕА https://www.youtube.com/watch?v=FU8bFjAvNOU.

Дослідження Української енергетичної асоціації доступне на сайті УЕА https://uea.net.ua/index.php/component/k2/item/149-doslidzhennia-uea-shchodo-raelii-zelenoho-transportnoho-perekhodu-yevropy-i-ukrainy