Задекларований перехід на електромобілі в США потребуватиме істотних державних та приватних інвестицій на створення відповідної інфраструктури

За повідомленням «The New York Times» https://www.nytimes.com/2021/09/07/business/energy-environment/electric-vehicle-charging-stations.html) президент Байден висловив думку щодо зеленого майбутнього, в якому половина всіх нових автомобілів, проданих у 2030 році, будуть електричними. 

Але на шляху до цього плану гостро стоїть головне питання: достатня кількість зарядних станцій для підключення всіх цих автомобілів та вантажівок.

Видання «The New York Times» провело аналіз ринку та законодавчих ініціатив у цій сфері, серед них ключові тези полягали у наступному.

Будівництво необхідної кількості зарядних станцій буде коштувати десятки мільярдів доларів, що набагато більше, ніж 7,5 мільярдів доларів, які законодавці США заклали у законопроекті про інфраструктуру. Американські експерти з енергетики та автомобільного транспорту також наголошують, що для досягнення мети Президента США кількість зарядних станцій має бути щонайменше в п’ять - десять разів більшою ніж заявляється. 

На сьогодні, приватні інвестори вкладають сотні мільйонів доларів у будівництво зарядних пристроїв, але бізнес страждає від проблем, зокрема продажі електромобілів зростають недостатньо швидко, щоб заряджання стало прибутковим. Можуть пройти роки, перш ніж більшість зарядних компаній вийде на беззбитковість, не кажучи вже про декларування великих прибутків.

Швидкі зарядні пристрої, які можуть зарядити акумулятор електромобіля за 20-40 хвилин коштують десятки тисяч доларів, але зазвичай використовуються по строкам менше, ніж бензоколонки. Тим не менш, автомобільна та енергетична промисловість повинні будувати їх, щоб запевнити людей, що вони не опиняться в електричному автомобілі без можливості його підзарядити.

У  минулому році в Європейському Союзі, який продовжує розвивати електрифікацію автомобілів, було  майже 200000 громадських зарядних пунктів. У Китаї, де електромобілі ще більш поширені, ніж у Європі, у 2020 році їх було  більше 800 000.

Європейські та китайські чиновники запропонували кращі стимули та запровадили більш жорсткі правила частково тому, що вони хочуть виграти у світовій гонці на будівництво автомобілів та вантажівок майбутнього. 

Політика США, включаючи законопроект про інфраструктуру, була більш скромною, оскільки більшість республіканців та деякі демократи виступають проти регулювання та витрат, необхідних для швидкої відмови від викопного палива.

Незабаром навіть 7,5 мільярдів доларів не вистачить, щоб закласти основи для електричної ери, - сказав Нік Нігро, засновник консалтингової та дослідницької компанії Atlas Public Policy, що базується у Вашингтоні, про запропоновані федеральні витрати на зарядні станції.

Наприклад Tesla, яка виробляє  близько двох третин електромобілів,  проданих у США, створила тисячі зарядних пристроїв, які зробила безкоштовними для перших клієнтів. Компанія може відкрити свою мережу для автомобілів інших автовиробників до кінця року, також заявив у липні її виконавчий директор Ілон Маск.

Volkswagen також володіє мережею зарядки  Electrify America , яка вже доступна для всіх марок автомобілів. У Європі Volkswagen, BMW, Ford Motor, Daimler та інші автовиробники спільно володіють зарядною компанією під назвою Ionity. В обох випадках водії платять збори, але деякі автовиробники пропонують безкоштовну зарядку протягом кількох років, щоб спокусити покупців автомобілів.

Енергетичні гіганти, такі як BP та Royal Dutch Shell, також потрапили у бізнес, купивши зарядні компанії в Європі та США.

Усі вони конкурують на крихітному ринку:  менше 4 відсотків продажів нових автомобілів  і  менше 1 відсотка транспортних засобів на дорогах США  - електричні.

Зарядні компанії різних рівнів обирають власну економічну модель роботи для гідної конкуренції на ринку та інвестують в розвиток незалежно від дійсних прибутків. Вони декларують, що можуть досягти успіху, навіть якщо на розвиток ринку електромобілів знадобляться роки. 

Деякі інвестори вважають, що зарядка автомобілів може бути не найкращим підходом і пропонують інші можливості для споживачів.

Наприклад, минулого місяця компанія Ample, яка має на меті побудувати станції, де розряджені батареї електромобілів замінюються зарядженими, зібрала 160 мільйонів доларів. Раед Масрі, засновник Transform VC, інвестор компанії Ample, сказав, що заміна батарей буде кращою для людей, де немає місця для підключення автомобілів, оскільки це набагато швидше.

Підсумовуючи головні тези публікації можна зазначити, що розвиток альтернативних джерел палива в країнах світу не можливий без державної підтримки та нормативних змін щодо створення відповідної інфраструктури.