ОСОБЛИВОСТІ НОВОГО МЕХАНІЗМУ ПСО НА РИНКУ ЕЛЕКТРИЧНОЇ ЕНЕРГІЇ

 

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2021 року №859 (далі – Постанова №859) була змінена модель покладання спеціальних обов’язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії (далі- ПСО).

Основна мета ПСО - це забезпечення електроенергією населення.

Так, Постановою №859 було встановлено диференційовані ціни в залежності від обсягів споживання для індивідуальних побутових споживачів:

 • для споживачів, які споживають до 250 кВт·год (включно, за весь обсяг споживання) – 1,44 грн.
 • для споживачів, які споживають понад 250 кВт·год (за весь обсяг споживання) – 1,68 грн.

Тобто ціна для більшості побутових споживачів (близько 12 млн споживачів з загальної кількості 16 млн.) за 1 кВт·год знизилась на 22 коп.

Спробуємо розібратись як був змінений механізм ПСО та що змінилось для учасників ринку, які в його реалізації задіяні.

Учасниками ПСО є: ДП НАЕК Енергоатом, ПрАТ Укргідроенерго, постачальники універсальних послуг (ПУП), постачальник останньої надії (ПОН), оператори систем розподілу (ОСР, обленерго).

За старої схеми ПСО, реалізація її мети забезпечувалася за рахунок:

 • продажу ПУП необхідних обсягів електроенергії з боку Гарантованого покупця за пільговою ціною;
 • продажу Гарантованому покупцю електроенергії державними станціями за пільговою ціною в обсягах: 100% від потреби населення (ПУП) для Енергоатома, 30% від загального обсягу виробітку для Укргідроенерго;
 • покриття Гарантованим покупцем можливих збитків ПУП із-за різниці ринкових цін і пільгових ціни для населення;
 • правом Гарантованого покупця реалізовувати залишки електроенергії на РДН/ВДР/РДД за ринковими цінами.

За нової схеми ПСО, реалізація її мети має забезпечуватися за рахунок:

 • гарантованого продажу ПУП електроенергії з боку Енергоатома в обсязі, необхідному для покриття графіка BASE (але за цінами РДН);
 • необхідності для ПУП купівлі решти електроенергії (поза графіком BASE) на РДН/ВДР/РДД за ринковими цінами;
 • покриття Гарантованим покупцем збитків ПУП із-за різниці ринкових цін і пільгових ціни для населення, сума яких становить 5,56 млрд.грн у зимовий місяць, і 4,04 млрд.грн у літній місяць (за власними розрахунками);
 • компенсації Гарантованому покупцю державними станціями його витрат на покриття збитків ПУПам, із розрахунку різниці між ринковими цінами продажу і ціною, встановленою НКРЕКП для станцій на І півріччя 2019 р., виходячи з обсягу, необхідного для потреб населення, на коефіцієнт: 0,95 для Енергоатому, 0,6 для Укргідроенерго, орієнтовно буде становити 4,68 млрд.грн у зимовий місяць (у т.ч: 3,08 від Енергоатому, 1,6 від Укргідроенерго); 3,21 млрд.грн у літній місяць (у т.ч: 2,13 від Енергоатому, 1,08 від Укргідроенерго)
 • фінансової допомоги Гарантованому покупцю в розмірі 1 млрд.грн від Укргідроенерго (для покриття касових розривів ГП/ПУП).

Нормами нової схеми ПСО встановлене зобов’язання для Енергоатома продавати ОСР електроенергію для покриття втрат в їх мережах в обсязі графіку BASE за ціною 1700 грн/МВт.г. (З урахуванням, що в тарифах ОСР закладена ціна 1400 грн/МВт.г, ОСР прогнозовано будуть витрачати із свого прибутку за рахунок RAB-тарифу 3,7 млрд.грн/рік (виходячи з річних втрат 12,38 млрд кВт.г)).

Крім того, новим ПСО передбачено покладання на ПОН функцій ПУП, якщо той буде визнаний «дефолтним» учасником ринку.

Суб’єкти ПСО

Норма старого ПСО

Норма нового ПСО

Спеціальні вимоги для Укргідроенерго

Укргідроенерго забезпечує Гарантованого покупця електричною енергією за ціною 10 грн за МВт.год в обсязі 30% від загального виробітку Укргідроенерго.

Укргідроенерго забезпечує Гарантованого покупця електроенергією в жовтні та листопаді 2021 р. за ціною 10 грн за МВт.год в обсягах, що були недостатніми для ПУП у серпні та вересні 2021 р. в торговій зоні “Острів Бурштинської ТЕС”.

 

Укргідроенерго до 27.09.2021 зобов’язане сплатити Гарантованому покупцю 1 млрд.грн (Обґрунтування: - для забезпечення доступності електроенергії для побутових споживачів за цим ПСО).

 

Укргідроенерго має компенсувати Гарантованому покупцю його витрати на покриття збитків ПУПів із розрахунку різниці між ринковими цінами продажу і ціною, встановленою НКРЕКП для Укргідроенерго на І півріччя 2019р., на обсяг потреб населення, з коефіцієнтом 0,6.

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Спеціальні вимоги      для Енергоатома                   

Енергоатом забезпечує Гарантованого покупця електричною енергією  в обсягах, необхідних для потреб побутових споживачів, за ціною 150 грн/МВт.год.                                                                                                     

Енергоатом забезпечує Гарантованого покупця електроенергією  в жовтні та листопаді 2021 р. за ціною 150 грн за МВт.год в обсягах, що були недостатніми для Гарантованого покупця у серпні та вересні 2021р.

 

Енергоатом забезпечує ПУП в зоні ОЕС електроенергією за ціною РДН BASE, що склалася в М-3, в обсязі BASE_М, виходячи обсязі фактичного споживання побутовими споживачами, який зафіксований у відповідну годину в попередньому році аналогічного місяця.

 

Енергоатом забезпечує ОСР в зоні ОЕС електроенергією для покриття втрат в мережах ОСР за ціною 1700 грн за МВт.год в обсязі BASE_Q або BASE_Y, виходячи з мінімальної величини фактичних втрат ОСР за певну годину в попередньому році аналогічного місяця. Зазначена ціна індексується в наступному кварталі на індекс цін виробників промислової продукції.

 

Енергоатом має компенсувати Гарантованому покупцю його витрати на покриття збитків ПУПів із розрахунку різниці між ринковими цінами продажу і ціною, встановленою НКРЕКП для Енергоатом на І півріччя 2019 р., на обсяг потреб населення, з коефіцієнтом 0,95.

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Спеціальні вимоги
для Гарантованого покупця                  

Гарантований покупець забезпечує ПУП електричну енергію в обсягах,
необхідних для потреб всіх побутових споживачів, за ціною, яка є
різницею між фіксованими цінами для населення і сумою тарифів на                    передачу, розподіл та послуги ПУП, але не нижче 10 грн за МВт.год.

Гарантований покупець забезпечує ПУП додатковими обсягами електричної енергії, необхідними в жовтні-листопаді 2021р.

Гарантований покупець для забезпечення населення необхідними
обсягами електроенергії, здійснює її купівлю на РДН/ВДР/РДД в обох зонах, і    продаж в зоні “Острів Бурштинської ТЕС”.                                                             

Гарантований покупець зобов’язаний здійснити продаж електроенергії, що буде придбана в Укргідроенерго за цим ПСО в жовтні-листопаді 2021 р. (див. вище; придбана за 10 грн/МВт.год), на організованих сегментах ринку (РДН/ВДР) та за двосторонніми договорами (РДД).

Гарантований покупець компенсує ПУП їх витрати з постачання електричної
енергії населенню у відповідному місяці (якщо такі є).

Гарантований покупець компенсує ПУП їх витрати з постачання електричної енергії населенню у відповідному місяці (якщо такі є).

Гарантований покупець спрямовує прибутку від купівлі-продажу електричної
енергії за цим ПСО на покриття витрат з купівлі електроенергії у ВДЕ за «зеленим» тарифом.

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Спеціальні вимоги
для Постачальника
універсальних послуг

(ПУП)                                 

ПУП здійснює купівлю електричної енергії у Гарантованого покупця
в обсягах, необхідних для потреб населення, за ціною, що є
різницею між фіксованими цінами для населення і сумою
тарифів на передачу, розподіл та послуги ПУП, але не
нижче 10 грн за МВт.год.                                                                                                       

ПУП здійснює купівлю електроенергії в Енергоатому за цінами РДН і графіком BASE, а решту на організованих ринках (РДН і ВДР) та на РДД.

В ситуації, коли ПУП придбав у Гарантованого покупця
більший обсяг, ніж йому необхідний, різниця викуповується Гарантованим
покупцем за ціною РДН.

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Спеціальні вимоги для
Постачальника
«останньої надії»            

(ПОН)

                                                                                                                                            

У разі набуття ПУП статусу дефолтний , до ПОН переходять функції ПУП на відповідні території.

 

Деякі учасники ринку висловлюють ряд застережень щодо запропонованої моделі, але конкретні результати, передбаченого Постановою № 859 механізму ПСО, ринок зможе відчути в жовтні 2021 року, коли по суті розпочнеться купівля-продаж електроенергії за новими правилами.

Голова Комітету з питань електроенергетичного комплексу та інтеграціі до європейськоі мережі Українськоі енергетичноі асоціації

Олександр Притика