Кременчуцькому нафтопереробному заводу – 55 років!

Щороку, 19 липня, Кременчуцький НПЗ відзначає важливу історичну подію – випуск першої товарної продукції.

Нагадаємо хронологію тих історичних липневих днів: 16 липня 1966 року – підписано акт здачі під пусконаладку основного об’єкта першої черги заводу – установки АВТ. Упродовж наступного дня АВТ було повністю обкатано на нафті. Перехід на тепловий режим розпочався вранці  18 липня, а в кінці дня 19 липня одержали перший товарний бензин.

На сьогодні Кременчуцький НПЗ є одним із двох діючих вітчизняних нафтопереробних підприємств, які забезпечують українців якісним пальним, що відповідає усім європейським стандартам. Всі бензини і дизпаливо, що виробляє ПАТ «Укртатнафта», починаючи з 2017 року відповідають стандарту ЄВРО-5.  

Підприємство постійно працює над покращенням якості пального та вдосконалення виробництва.

Замість радянського РТ-1, Кременчуцький НПЗ впровадив виробництво авіаційного палива за сертифікатом Jet A-1, як того вимагали міжнародні авіакомпанії.

Бітум виробництва Кременчуцького НПЗ відповідає стандарту ДСТУ EN 12591:2017 (EN 12591:2009. IDT), що підтверджується відповідними сертифікатами (у тому числі, європейської установи Бельгійської лабораторії Bureau Veritas). Контроль якості вироблюваного підприємством бітуму також здійснюється за європейськими стандартами. До речі, випробувальний центр ПАТ «Укртатнафта» першим в Україні отримав право паспортизувати бітум за стандартом ДСТУ EN 12591:2017. Для паспортизації бітуму за європейським стандартом було придбано відповідне лабораторне устаткування на суму 650 тис. грн.; також попередньо були проведені міжлабораторні порівняльні випробування.

У 2020 році протягом проведений капітальний ремонт комплексу ЛК-6У. Вартість робіт і обладнання становить 80 млн. грн. Також проведено заміну каталізатора бензинового риформінгу вартістю 78 млн. грн., замінено каталізатори на процесі гідроочищення дизельного палива вартістю 12 млн. грн.

Введено в експлуатацію новий технологічний об’єкт – установку з ізомеризаціі з інвестиціями в 800 млн гривен Успішне впровадження проєкту стало можливим при тісній співпраці та взаємодії з всесвітньовідомими компаніями Axens та Honeywell UOP. Активна частина робіт проєкту розпочалась у 2017 році і тривала 3 роки. При цьому загальний об’єм інвестицій в цей технологічний комплекс склав 800 млн. гривень. Запуск установки ізомеризації та виробництво ізомеризату дозволить підприємству випускати високооктанові бензини, в тому числі під торговою маркою ENERGY, без застосування дорогої імпортної добавки до палив – МТБЕ (метил-третбутилового ефіру). Слід зазначити, що раніше витрати на таку закупівлю імпортного МТБЕ складали близько 50 млн $ на рік.

За останні півроку, шляхом впровадження заходів з енергозбереження, споживання енергоресурсів зменшено на 7%. В подальшому плани компанії розраховані на щорічне зменшення енергоспоживання на 4%.

У період нафтової кризи в Білорусі, коли українським трейдерам було відмовлено в постачанні контрактних обсягів дизпалива, ПАТ «Укртатнафта» лише на одному технологічному ланцюгу збільшило завантаження заводу нафтою та завдяки реалізації  заходів щодо дизелізації кошику нафтопродуктів, збільшило виробництво дизпалива майже вдвічі – до 110 тис. тонн на місяць.

ПАТ «Укртатнафта» (зокрема в частині діяльності Кременчуцького НПЗ) щороку сплачує податків понад 10 мрд. гривень - це втричі більше, ніж бюджет Кременчука, де розташований завод. При цьому завод створює благоустрій та інфраструктуру й сприяє розвитку міста.

Українська енергетична асоціація вітає підприємство та його колектив з святковою датою та бажає подальшого руху вперед, збереження традицій якісного виробництва та постійного вдосконалення технологічних процесів.