ЕнергоаудитУЕА оглянув перспективні напрями розвитку гідроенергетики

 Черговий виїзд проекту #ЕнергоаудитУЕА занурив експертів Асоціації у виробничі процеси найбільшої гідрогенеруючої компанії України - ПрАТ «Укргідроенерго».

За основними критеріями проекту фахівці Асоціації на прикладі Дністровської ГАЕС ознайомились з виробничим потенціалом, роллю та місцем підприємства в економіці держави, провели спілкування з трудовим колективом і ознайомились із повсякденним життям підприємства. Детальніше про станцію можна ознайомитись на нашому Ютуб каналі Асоціації: https://www.youtube.com/watch?v=9IynV3KIpZM

Також ключовим критерієм проекту є інвестиційна привабливість. До складу Товариства входять десять станцій на річках Дніпро та Дністер: Київська ГЕС та Київська ГАЕС, Канівська ГЕС, Кременчуцька ГЕС, Середньодніпровська ГЕС, Дніпровська ГЕС-1 та Дніпровська ГЕС-2, Каховська ГЕС, Дністровська ГЕС та Дністровська ГАЕС. У процесі підготовки до будівництва – Канівська ГАЕС та Каховська ГЕС-2.

Експерти УЕА ознайомились з перспективними інвестпроектами компанії, зокрема:

  • Будівництво Дністровської ГАЕС

Дністровська ГАЕС входить до складу Дністровського каскаду ГЕС i ГАЕС, розташованого на річці Дністер на південному заході України, недалеко від кордону з Молдовою.

Загалом на Дністровській ГАЕС має бути встановлено 7 гідроагрегатів загальною потужністю 2268 МВт в генераторному режимі та 2947 МВт у насосному, що дозволить їй стати найбільшою ГАЕС у Європі та шостою у світі.

На сьогодні повністю готові і функціонують три гідроагрегати першої черги будівництва, загальною потужністю в генераторному режимі 972 МВт. Наразі ведеться будівництво другої черги ГАЕС у складі четвертого гідроагрегату. 22 грудня 2020 року в рамках реалізації проєкту другої черги будівництва Дністровської ГАЕС було перевірено механічну частину гідроагрегату. Варто зазначити, що всі випробування початку пускових операцій пройдено успішно, і в 2021 року гідроагрегат має бути введено в промислову експлуатацію.

Наразі триває активна робота щодо підготовки будівництва третьої черги ГАЕС у складі 5-7 агрегатів, в результаті реалізації якої буде введено додаткові потужності – 972 МВт в генераторному режимі та 1 263 МВт в насосному режимі.

Основні функції Дністровської ГАЕС – регулювання частоти, виконання аварійного резерву, регулювання графіка навантажень і перетоків в енергосистемі.

Введення в експлуатацію Дністровської ГАЕС на повну проєктну потужність у складі семи гідроагрегатів сприятиме виконанню Україною вимог щодо інтеграції ОЕС України до ENTSO-E, стосовно регулювання частоти та активної потужності, а також сприятиме створенню умов для використання в Україні повною мірою потенціалу відновлювальних джерел енергії.

  • Будівництво Канівської ГАЕС

Проєкт будівництва Канівської ГАЕС потужністю 3600 МВт був затверджений ще у 1987 році. Проте, у 1991 році у зв’язку із відсутністю фінансування на будівництво було накладено мораторій, який було знято в 1999 році. В період з 2006 по 2007 роки було розроблено та затверджено оновлене техніко-економічне обґрунтування будівництва Канівської ГАЕС, адаптоване до нових умов та потреб Об’єднаної енергетичної системи України, зі встановленою потужністю станції 1000 МВт.

Минулого року інвестиційний проєкт «Будівництво Канівської ГАЕС» було включено до переліку інвестиційних проєктів, для реалізації яких надається державна підтримка та прийнято рішення щодо можливості надання державної підтримки для реалізації проєкту шляхом надання державних гарантій в обсязі 100% від запозичень.

Будівництво Канівської ГАЕС дозволить ввести в експлуатацію нові високоманеврові генеруючі потужності у складі 4 гідроагрегатів по 250 МВт в генераторному режимі. Загалом реалізація даного проєкту вирішить проблеми зменшення провалів навантаження в нічні години з одночасним поліпшенням режимів роботи ТЕС та АЕС щодо їх розвантаження та створить в ОЕС України додатковий мобільний аварійний резерв в 1000 МВт генеруючої потужності.

Також спорудження та введення в експлуатацію нових високоманеврових генеруючих потужностей ГАЕС сприятиме вирішенню проблеми дефіциту маневрених потужностей в Об’єднаній енергосистемі України, у тому числі за рахунок різкого зростання потужності об’єктів, що використовують відновлювальні джерела енергії, зокрема, сонячних і вітрових електростанцій, та амбітні плани щодо подальшого їх розвитку, визначені урядовими рішеннями.

  • Будівництво Каховської ГЕС-2

Каховська ГЕС потужністю 334,8 МВт є останньою сходинкою Дніпровського каскаду гідроелектростанцій, яка введена в експлуатацію в 1959 році, коли на вищерозміщеній ділянці річки Дніпро регулюючі водосховища були відсутні, тому її пропускні споруди розраховані на пропуск природного стоку повені. За характером використання в енергосистемі станція відноситься до напівпікових ГЕС, тоді як вище розташовані – до пікових. Для оптимізації роботи Каховського гідровузла необхідно збільшити його встановлену потужність шляхом вводу додаткових гідроагрегатів. При цьому приріст середньобагаторічного вироблення електроенергії відбудеться за рахунок використання холостих скидів. Саме реалізація проєкту будівництва Каховської ГЕС-2 дозволить перевести Каховський гідровузол з базового режиму виробництва електроенергії в напівпіковий та піковий.

На Каховській ГЕС-2 планується встановити чотири гідроагрегати, загальною потужністю 250 МВт, а приріст середньобагаторічного вироблення електроенергії відбуватиметься за рахунок використання холостих скидів. Загалом за рахунок повного використання повеневих скидів води середньорічний виробіток двох ГЕС досягне 1423 млн кВт*год.

Орієнтовний термін експлуатації ГЕС-2 планується не менше ніж 100 років, а її будівництво збільшить термін експлуатації Каховського гідровузла в цілому.

Будівництво Каховської ГЕС-2 створить додаткові маневрові генераційні потужності для стабілізації функціонування Об’єднаної енергосистеми та підвищить використання стоку Каховського гідровузла до 95 %. Окрім того, реалізація проєкту значно зменшить залежність України від зовнішніх джерел енергії та дозволить виконати міжнародні зобов’язання України в сферах енергетики та екології, зокрема виконати вимоги щодо контролю частоти та потужності для інтеграції енергосистеми України в Європейську мережу операторів систем передачі електроенергії та зменшити залежність України від газу й вугілля.

Варто підкреслити, що додаткові потужності для регулювання відновлювальних джерел електроенергії, таких як вітрові та сонячні, дуже важливі для Півдня України.

Загалом будівництво Каховської ГЕС-2 матиме значний економічний та соціальний ефект, адже він принесе значні інвестиції в регіон, створить умови для розвитку сфери зайнятості населення, зокрема будівельної, торгової, транспортної та інших сфер у прилеглих населених пунктах.

  • Реконструкція ГЕС Дніпровського каскаду та Дністровської ГЕС-1. ІІ черга.

Укргідроенерго приділяє особливу увагу надійній, безпечній та стабільній роботі гідротехнічних споруд. Зокрема проєктом реконструкції передбачено реконструкцію 71 гідроагрегату (турбін та генераторів) із встановленням нових систем, а саме регуляторів швидкості, систем збудження, систем управління та моніторингу, систем захисту, генераторних вимикачів та іншого обладнання. Окрім того, під час реалізації проєкту з реконструкції обладнання на ГЕС і ГАЕС компанії встановлено системи захисту та управління (SCADA), які забезпечують автоматичний пуск, зупинку та аварійне відключення обладнання, а також здійснюють контроль за великою кількістю параметрів, таких як електричні та механічні параметри, температурні і вібраційні режими гідроагрегату. Також задля забезпечення необхідної повноти та оперативності систематичного контролю стану своїх об’єктів в рамках проєкту з реконструкції станцій встановлено Автоматизовану систему контролю гідротехнічних споруд, яка включає в себе сучасну та унікальну контрольно-вимірювальну апаратуру. Завдяки цій системі фахівці компанії мають можливість бачити через кілька десятків секунд у себе на моніторі комп'ютера результат вимірювання, яке виконується з високою точністю та достовірністю в точці контролю греблі.

Основною метою проєкту реконструкції гідроагрегатів на станціях Дніпровського та Дністровського каскадів є підвищення експлуатаційної стабільності та надійності енергопостачання шляхом збільшення одиничної потужності реконструйованих агрегатів, частки регульованої потужності в українській енергосистемі, підвищення ефективності й безпеки функціонування ГЕС.

Варто підкреслити, що Укргідроенерго є одним із основних водокористувачів в системі водогосподарського комплексу України і здійснює свою діяльність на головних річках країни – Дніпро та Дністер. Це накладає на Товариство велику відповідальність у використанні водних ресурсів та зобов’язання приділяти значну увагу питанням охорони довкілля. Саме завдяки реконструкції робочих коліс гідроагрегатів досягається підвищення герметичності маслонаповненого обладнання, що унеможливлює потрапляння олив у річки.

Окрім того, внаслідок реконструкції гідроагрегатів на ГЕС і ГАЕС буде досягнуто приріст виробітку електроенергії, а збільшення високоманеврових гідрогенеруючих потужностей дозволить зменшити запуски блоків ТЕС, які здійснюють добове регулювання графіка навантажень та, як наслідок, зменшити техногенне навантаження на довкілля через зменшення викидів парникових газів.  

Загалом реалізація проєкту з реконструкції дозволить продовжити термін надійної експлуатації ГЕС на 30-40 років та підвищити надійність та ефективність роботи Об’єднаної енергосистеми України за рахунок збалансованої структури потужностей.

  • Встановлення гібридних систем з виробництва електроенергії в ПрАТ «Укргідроенерго»

На території станцій компанії планується встановлення гібридних систем з виробництва електроенергії на основі батарейних накопичувачів енергії та фотоелектричних (PV) систем для розширення діапазону регулювання гідроагрегатів. Загальна потужність встановленої системи накопичення становитиме 212 МВт, а загальна потужність сонячних панелей - 63,9 МВт. Впровадження цього проєкту сприятиме поліпшенню якості допоміжних послуг Укргідроенерго, підтримці інтеграції відновлювальних джерел енергії, а також зменшенню витрат на технічне обслуговування ГЕС та продовженню терміну їх експлуатації.

Встановлення гібридних установок з виробництва електроенергії на основі батарейних накопичувачів значно покращить здатність компанії забезпечувати швидкий резерв підтримки частоти, а також резерв регулювання частоти. Використання об’єктів сонячної генерації забезпечуватиме альтернативне джерело енергії для власних потреб станції і заряджання батарей, а також для підвищення гнучкості (маневреності) надання допоміжних послуг та пропозицій компанії на ринок на добу наперед. В рамках такого проєкту надаватиметься також підтримка автономній роботі та діяльності з ENTSO-E, а також процесу інтеграції відновлюваних джерел в українську енергетичну систему.