УЕА звернулась до Уряду, профільного Міністерства та РНБО щодо вжиття невідкладних заходів для сталого розвитку підприємств паливно-енергетичного комплексу та якісної підготовки до проходження осінньо-зимового періоду 2021/2022 років

Текст звернення від 28.05.2021.

Кабінет Міністрів України

РНБО України

Міністерство енергетики України

З метою забезпечення своєчасної та якісної підготовки до осінньо-зимового періоду 2021/2022 років Українська енергетична Асоціація звертається щодо наявної кризової ситуації на ринку електричної енергії, яка дестабілізує роботу всієї енергосистеми України та створює передумови залежності від енергосистем Російської Федерації та Республіки Білорусь.

Так, на сьогодні, фінансове становище підприємств теплової генерації не дає змоги фінансувати поточну діяльність підприємств, унеможливлює проведення поточних та капітальних ремонтів, фінансування інвестиційних проектів, а також закупівлю палива для створення необхідних запасів вугілля на опалювальний період.

За результатами діяльності 2020 року підприємства теплової генерацій понесли величезні збитки які склали більше 7,5 млрд. грн. Причинами отримання зазначених збитків є, в першу чергу, показова бездіяльність Регулятора, який зайняв позицію невтручання в діяльність спекулянтів та принципово не помічає системні порушення законодавства, які останнім часом мають місце на ринку електричної енергії.

Така ситуація склалася, починаючи з початку 2021 року на ринку «на добу наперед», за офіційними даними Оператора ринка, збільшилась кількість заявок на продаж електричної енергії в торговій зоні «ОЕС України» за цінами нижче ніж планова собівартість виробництва електричної енергії атомними станціями на 2021 рік, яка є найдешевшою електричною енергією серед виробників на внутрішньому ринку електричної енергії України та становить 850 грн/МВт*год. В окремі дні травня рівень таких заявок складав 50-58% всіх заявок на продаж.

Зазначені процеси щодо подачі цінових заявок на РДН на необґрунтовано низькому рівні, які спотворюють ринкове ціноутворення функціонування ринку «на добу наперед», відбуваються вже тривалий час та надають учасникам ринку неправдиві сигнали щодо собівартості виробництва електричної енергії.

Крім того, на нарадах у Регулятора реальним виробникам електричної енергії висуваються вимоги стосовно підготовки до осінньо-зимового періоду 2021/2022, в той час, як продавців «повітря» на наради не запрошують, вимоги та доручення їм не висуваються. Хоча, де-факто, саме зазначені спекулянти повинні нести відповідальність за постачання електроенергії в Україні в ОЗП 2021/2022, виходячи з поточної ситуації.

Подальше формування цінових індикаторів на ринку «на добу наперед» в неконкурентний та неринковий спосіб не забезпечує для вітчизняних виробників справедливого ціноутворення та розподілу відсотків участі у покритті наявного попиту, що в подальшому може призвести до порушення енергетичної безпеки держави.

При цьому, з початку 2021 року ціни на електричну енергію на європейських ринках сусідніх країн в середньому на 30% вище, ніж на ринку «на добу наперед» в ОЕС України, зокрема: 40 євро/МВт*год в ОЕС проти
56 євро/МВт*год в Словаччині, 57 євро/МВт*год Угорщині та 59 євро/МВт*год у Польщі. Під час торгів 23 травня 2021 р. ціни в ОЕС на базове навантаження взагалі впали до історичного мінімуму з запуску нового ринку електроенергії - 12 євро/МВт*год (410 грн/МВт*год), що не покриває собівартості жодного виду генерації.

Про такі жахливі перспективи свідчить як звітність підприємств, так і неодноразові звернення підприємств до Регулятора. Нажаль, відповідного реагування та заходів для поліпшення ситуації на ринку електричної енергії Регулятор не здійснює. Така показова бездіяльність знищує енергетичну галузь та загрожує енергетичній безпеці країни.

Ситуація ускладнюється ще й наявністю великої заборгованості, яка існує перед підприємствами теплової генерації. Так, станом на травень 2021 р. заборгованість перед ТЕС та ТЕЦ складає більше 15,4 млрд. грн., в тому числі заборгованість, яка утворилася на Оптовому ринку електричної енергії до 1 липня 2019 року – більше 11,8 млрд. гривень.

Збереження вищезазначених негативних тенденцій на ринку електричної енергії унеможливлює підготовку підприємств до роботи в опалювальний період, не дозволяє здійснити необхідні ремонтні роботи та накопичення вугілля на складах ТЕС та ТЕЦ, напередодні опалювального періоду підприємства теплової генерації постануть перед вибором – працювати із гарантованими збитками та становитися банкротом або припиняти роботу. Таким чином, забезпечення країни теплом протягом опалювального періоду 2021/2022 - під загрозою.

Враховуючи викладене, а також з метою створення сприятливих умов для сталого розвитку підприємств паливно-енергетичного комплексу та якісною підготовки до проходження осінньо-зимового періоду 2021/2022 років, просимо терміново втрутитися в ситуацію та вжити дієвих заходів, спрямованих на покращення ситуації в енергетичному секторі, зокрема:

- встановити мінімальну ціну електричної енергії на внутрішньодобовому ринку на рівні фактичної ціни на ринку «на добу наперед» на відповідний розрахунковий період;

- встановити тимчасово до початку ОЗП 2021/22 мінімальну цінову заявку на продаж електричної енергії на ринку «на добу на перед» на рівні собівартості виробництва електроенергії ДП «НАЕК «Енергоатом»;

- встановити мінімальну граничну ціну на балансуючу електричну енергію на рівні не менше від 60 % від ціни на ринку «на добу наперед» на цей розрахунковий період;

- тимчасово до закінчення ОЗП 2021/22 обмежити до нуля продаж електричної енергії на ринку «на добу наперед» для трейдерів та постачальників електричної енергії.

- термінове погашення заборгованості, яка утворилася на старому ринку електричної енергії.