УЕА за підсумками круглого столу звернулась до Прем'єр-міністра щодо проблем ТЕЦ в Україні

Текст листа УЕА:

За ініціативи Української енергетичної Асоціації, 20 травня 2021 року відбувся круглий стіл на тему: «Проблемні питання в роботі теплової генерації в умовах ринку електричної енергії», де серед загальних питань роботи теплової генерації було розглянуто ситуацію, що склалась на ринку електричної енергії з генеруючими компаніями, які здійснюють виробництво теплової та електричної енергії на теплоелектроцентралях та когенераційних установках.

(посилання на відеоматеріал https://www.youtube.com/watch?v=7K56zILqtMY)

В обговоренні загроз та перспектив розвитку галузі було почуто думки кожного учасника круглого столу, серед яких були: представники Міністерства енергетики, енергетичного проекту USAID, CMS Cameron McKenna LLC, НАК «Нафтогаз України», ГО «Сігре-України», теплової генерації, експерти і аналітики.

Генеруючі компанії, що здійснюють виробництво теплової та електричної енергії на теплоелектроцентралях та когенераційних установках, що взяли участь в обговоренні висловили крайнє занепокоєння ситуацією щодо системного ігнорування проблем галузі.

Для теплоелектроцентралей криза в енергетиці почалась вже у грудні 2019 року, коли відбулись незбалансовані, ручні втручання у модель ринку електричної енергії. За період з грудня 2019 року по березень 2020 року вся енергетична галузь понесла колосальні збитки через маніпулювання на ринку на добу наперед та необмежений імпорт електричної енергії з РФ.

Для теплоелектроцентралей перший квартал кожного року – це 50% річної товарної виручки, однак через занизькі ціни електричної енергії, вітчизняні ТЕЦ опинились в найгіршому стані, ніж всі інші генеруючі компанії, оскільки повинні виконувати свій соціальний обов’язок – генерувати теплову енергію для забезпечення більш ніж 5 мільйонів осель теплом.

Як наслідок, занизькі надходження від продажу електричної енергії не дали необхідного доходу для повного забезпечення діяльності ТЕЦ.

Представники ТЕЦ наголосили, що незважаючи на постійні зміни у правилах ринку та дефіцит ліквідності, вітчизняні ТЕЦ були підготовлені до опалювального періоду 2020/2021 років, розпочали його своєчасно та з належною якістю за рахунок власних домовленостей з постачальниками палива.

Борги перед постачальниками планувалось погасити за рахунок надходжень першого кварталу та реалізації механізму погашення заборгованості перед виробниками електричної енергії у старому ринку.

Нагадаємо, що Українська енергетична Асоціація зверталась до Кабінету Міністрів щодо невідкладного ініціювання внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», якими передбачити джерело для реалізації механізму погашення заборгованості, що виникла на старому ринку електричної енергії, згідно із прийнятим Верховною Радою України Законом України «Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії».

Крім зазначеного Закону існує ряд інших актів, урядових рішень та документів міжнародних організацій, що мали б сприяти налагодженню ситуації та виходу галузі з кризи, зокрема:

  • Кабінет Міністрів України, НКРЕКП, Міністерство енергетики, «Нафтогаз України» та мери міст у лютому поточного року підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води. В якому Уряд гарантував, що фінансування компенсацій для підприємств теплопостачання не перекладатимуть на органи місцевого самоврядування.
  • БІЛА КНИГА щодо трансформації централізованого теплопостачання в Україні: оцінка та рекомендації проєкту енергетичної безпеки USAID.

Де наголошено, що сектор теплопостачання в Україні ще не зазнав структурного реформування, через яке вже пройшли інші галузі економіки: за останні 25 років якість послуг знизилася; субсидії і борги зросли; центральна влада і багато місцевих лідерів задаються питанням, чи варто продовжувати підтримку цієї галузі.

Під час круглого столу представники генеруючих компаній, що виробляють електричну та теплову енергію на теплоелектроцентралях та когенераційних установках наголосили, що щоденно сумлінно виконують свої обов’язки з надійного та безаварійного забезпечення тепловою енергією громадян України.

Проте всі учасники зауважили, що без невідкладного реагування на викладену вище ситуацію та вжиття дієвих заходів з боку держави, жодна компанія фізично не зможе забезпечити своє існування не тільки в міжопалювальний сезон, а і відповідну підготовку до опалювального сезону 2021/2022.

Важливість цього питання також підкреслено Офісом Президента України, де також 20 травня 2021 року проведено нараду щодо питання забезпечення теплом громадян за нових умов у наступному опалювальному сезоні.

Де зокрема підіймалось питання припинення дії спеціальних обов’язків (ПСО) з продажу газу виробникам теплової енергії, які були покладені на НАК «Нафтогаз України». Скасування ПСО викликало резонанс серед очільників міст і представників теплокомуненерго.

Це також засвідчує наскільки це питання має суспільно важливе значення та у середньостроковій перспективі може призвести до невідворотних наслідків.

Українська енергетична асоціація неодноразово наголошувала, що НКРЕКП має вести послідовну політику по відношенню до всіх учасників ринку тоді не буде потрібне жодне рішення про спеціальні ціни на постачання природного газу для потреб виробництва теплової енергії та дозволить виробникам погасити заборгованість перед НАК «Нафтогаз України».

Експерти УЕА виступаючи з презентацією на тему: «Робота ТЕЦ в умовах нового ринку електричної енергії», зазначили, що теплова енергетика, зокрема ТЕЦ нині мають критичні фактори ризику існування. Серед головних:

  • Підхід до тарифоутворення на генерацію теплової енергії згідно Методики № 991 втратив свою актуальність в умовах нового ринку електричної енергії.
  • Методика заснована на розділах розмежування ТЕЦ між тепловою та електричною енергією та установами відповідних тарифів, однак тарифів на електричну енергію не існує.
  • Дохід від продажу е/е не гарантовано, однак затрати на е/е розподілені та встановлені.
  • При встановленні тарифів на генерацію теплової енергії, Регулятор визначає затратну частину на е/е, в той час, як ціна на е/е (дохідна частина) визначає ринок електричної енергії, а не Регулятор.
  • Правила ринку та ринок у цілому не вживають затратну частину, яка алоцирована на електричну енергію відповідно до методик.

Учасники круглого столу домовилися створити на базі Української енергетичної Асоціації ініціативну групу та просять Вас, шановний Денисе Анатолійовичу, провести зустріч з її представниками та обговорити можливі шляхи врегулювання кризи, серед яких:

1. Змінення методики тарифоутворення в частині забезпечення стабільності за рахунок тарифу на теплову енергію.

2. Розглянути можливість введення ПСО на ринку електричної енергії для вирішення проблематики виробництва електричної енергії тепловими електроцентралями.

3. Запровадження річної стабільної ціни на газ від НАК "Нафтогаз України" з подальшим її включенням у тариф на т/е та компенсацією різниці з ринковою ціною.