Пресс-реліз Круглого столу на тему: «Проблемні питання в роботі теплової генерації в умовах ринку електричної енергії»

 

За ініціативи Української енергетичної асоціації, відбувся круглий стіл на тему: «Проблемні питання в роботі теплової генерації в умовах ринку електричної енергії».

В обговоренні загроз та перспектив розвитку галузі було почуто думки кожного учасника круглого столу, серед яких були: представники Міністерства енергетики, енергетичного проекту USAID, CMS Cameron McKenna LLC, НАК «Нафтогаз України», ГО «Сігре-України», теплової генерації, експерти і аналітики.

Генеруючі компанії, що здійснюють виробництво теплової та електричної енергії на теплоелектроцентралях та когенераційних установках, що взяли участь в обговоренні висловили крайнє занепокоєння ситуацією щодо системного ігнорування інтересів компаній.

Для теплоелектроцентралей криза в енергетиці почалась вже у грудні 2019 року, коли відбулись незбалансовані, ручні втручання у модель ринку електричної енергії. За період з грудня 2019 року по березень 2020 року вся енергетична галузь понесла колосальні збитки через маніпулювання на ринку на добу наперед та необмежений імпорт електричної енергії з РФ.

Для теплоелектроцентралей перший квартал кожного року – це 50% річної товарної виручки, однак через занизькі ціни електричної енергії, вітчизняні ТЕЦ опинились в найгіршому стані, ніж всі інші генеруючі компанії, оскільки повинні виконувати свій соціальний обов’язок – генерувати теплову енергію для забезпечення більш ніж 5 мільйонів осель теплом.

Як наслідок, занизькі надходження від продажу електричної енергії не дали необхідного доходу для повного фінансування діяльності ТЕЦ.

Незважаючи на постійні зміни у правилах ринку та дефіцит ліквідності, вітчизняні ТЕЦ були підготовлені до опалювального періоду 2020/2021 років, розпочали його своєчасно та з належною якістю за рахунок власних домовленостей з постачальниками палива. Борги перед постачальниками планувалось погасити за рахунок надходжень першого кварталу та реалізації механізму погашення заборгованості перед виробниками електричної енергії у старому ринку.

Представники генеруючих компаній, що виробляють електричну та теплову енергію на теплоелектроцентралях та когенераційних установках наголосили, що щоденно виконують свої обов’язки з надійного та безаварійного забезпечення тепловою енергією громадян України. Проте без невідкладного реагування на викладену вище ситуацію та вжиття дієвих заходів з боку держави, жодна компанія фізично не зможе забезпечити своє існування не тільки в міжопалювальний сезон, а і відповідну підготовку до опалювального сезону 2021/2022.

Головні тези діалогу:

Юлія Підкоморна, заступник міністра енергетики України, екс Президент УЕА: «Серед всіх галузей енергетики, сектор теплової генерації нажаль залишився поза увагою владних кабінетів та потребує невідкладних та прогресивних рішень з використанням світової практики реформування та впровадження нових підходів в роботі ринку. Й тому саме зараз для влади важливі дієві пропозиції учасників ринку, експертів та фахівців».

Антон Гудаченко, екперт УЕА, виступаючи з презентацією на тему: «Робота ТЕЦ в умовах нового ринку електричної енергії», зазначив: «Теплова енергетика, зокрема ТЕЦ нині мають критичні фактори ризику існування. Серед головних:

 • Підхід до тарифоутворення на генерацію теплової енергії згідно Методики № 991 втратив свою актуальність в умовах нового ринку електричної енергії.
 • Методика заснована на розділах розмежування ТЕЦ між тепловою та електричною енергією та установами відповідних тарифів, однак тарифів на електричну енергію не існує.
 • Дохід від продажу е/е не гарантовано, однак затрати на е/е розподілені та встановлені.
 • При встановленні тарифів на генерацію теплової енергії, Регулятор визначає затратну частину на е/е, в той час, як ціна на е/е (дохідна частина) визначає ринок електричної енергії, а не Регулятор.
 • Правила ринку та ринок у цілому не вживають затратну частину, яка алоцирована на електричну енергію відповідно до методик.

Чи існують рішення для галузі? Світовий Банк ще у 2017 році надав свої рекомендації:

 • Регулятор повинен брати до уваги перелік переваг ТЕЦ, які можуть ставитися по типам продукції і розподілятися між ними.
 • Регулятор повинен переконатися, що переваги ТЕЦ розподіляються між продуктами так, щоб вони обидва мали можливість бути прибутковими і конкурентоспроможними.
 • Регулятор може переглянути метод розподілу витрат з урахуванням трендів ринкових цін і лібералізації ринку.
 • Регулятор повинен ліквідувати перехресне субсидування, як можна швидше для створення конкурентного середовища всіх енергетичних продуктів.
 • Регулятори різних секторів повинні синхронізувати свої рішення.
 • Регулятор повинен описати методи розподілу витрат, для того, щоб інвестора, виробники і споживачі могли знати що очікувати в майбутньому.
 • Для лібералізованих ринків, Регуляторам рекомендується створити перелік методів розподілу витрат і дозволити ТЕЦ вибирати відповідний, з урахуванням ситуцації на ринку, попиту і прибутковості
 • Не існує єдиного підходу для всіх ситуацій. У ТЕЦ повинна бути адекватна можливість вибору методу розподілу витрат.

Олександр Светелік, Президент ГО «Сігре - Україна: «Я більше про підходи в реформуванні галузі. Нам треба бачити загальносвітові тренди розвитку ТЕЦ. Один з головних трендів - це балансування всіх видів енергетики. Другий тренд - робота з викидами від виробництва. Наш вітчизняний тренд й потреба - мати можливість від держави реконструювати та модернізувати потужності».

Федір Шевченко, т.в.о. директора «Нафтогаз Тепло»: «Болюче питання тарифи й ми його не оминемо. Й ми не можемо згідно з методиками, балансувати види енергії, а тому й тарифи. Борги нарощуються величезні, сотні мільйонів за газ. Й що буде далі – невідомо. А от створювати нові підходи й шукати шляхи подолання кризи потрібно вже зараз.»

Юрій Оксимець, член дирекції ТОВ «Краматорськтеплоенерго»: «Наша компанія два опалювальних сезони с початку впровадження нового електричного ринку несе збитки, незважаючи на це продовжуючи забезпечувати надійне теплопостачання м. Краматорськ.

Підтримуючи вищезазначені ініціативи щодо зміни розподілу витрат між виробництвом електричної та теплової енергії та вбачаючи в цьому здоровий глузд, все ж таки бачимо ризики невирішення таким чином проблеми, оскільки внаслідок таких змін та перерозподілу витрат буде підвищуватись тариф на тепло, зокрема для населення, що досить критично сприймається регулятором.

Також проблема може виникнути під час корегування тарифів. Бажання вчасно й швидко корегувати тариф поки в нашій країні не спостерігається.

Тому ми бачимо вихід з кризи шляхом вирішення питання компенсації собівартості електричної енергії за рахунок забезпечення загальносуспільних інтересів шляхом покладання спеціальних обов’язків на учасників ринку як це передбачено Законом «Про ринок електричної енергії»».

Вадим Глиняний, Міненерго: «Проблему тарифів та потребу ремонтів ТЕЦ влада розуміє. З року в рік одна й та сама проблематика звучить. Борги збільшуються. Ми також розглядаємо шлях створення на базі Міністерства робочої групи із залучення усіх зацікавлених сторін для напрацювання конкретних кроків виходу з кризи.»

           Учасники круглого столу домовилися підготувати спільний лист-звернення до Кабінету Міністрів України, РНБО та НКРЕКП щодо невідкладного реагування на викладену проблематику та вжиття дієвих заходів з боку держави та недопущення кризових явищ в опалювальний сезон 2021/2022.

Серед ключових акцентів у звернені планується зазначити:

1. Змінення методики тарифоутворення в частині забезпечення стабільності за рахунок тарифу на теплову енергію.

2. Введення ПСО на ринку електричної енергії для вирішення проблематики виробництва електричної енергії тепловими електроцентралями.

3. Річна стабільна ціна на газ від НАК "Нафтогаз України" з подальшим її включенням у тариф на т/е та компенсацією різниці з ринковою ціною.

 

----------------------------------------------

Українська Енергетична Асоціація об’єднує на своєму майданчику фахових експертів та представників бізнесу в паливно-енергетичному комплексі України з метою спільного захисту інтересів бізнесу, конкурентний розвиток ринків та напрацювання нових шляхів розбудови в умовах викликів сьогодення.

 

Галерея зображень

Калькулятор расчета монолитного плитного фундамента тут obystroy.com
Как снять комнату в коммунальной квартире здесь
Дренажная система водоотвода вокруг фундамента - stroidom-shop.ru