Чи варто очікувати низьких цін на газ в міжсезоння?

Експертна думка експерта УЕА Валентина Землянського

Такий очікуваний «низький сезон» на газовому ринку обіцяє бути не таким вже й низьким. Традиційно на європейському (а тепер вже і українському) ринках, ціна на газ знижується після закінчення опалювального сезону. Поки ж поточні тренди на біржах і прогнози аналітиків, говорять про збереження на досить високому рівні цін на газ в квітні-вересні поточного року.

На початку минулого тижня ціни на ресурс квітня в Україні коливалися від 7300 до 7900 грн/тис куб. м. На березневий ресурс все ще зберігався високий попит, який торгувався на початку тижня за цінами 7500 – 7900 грн/тис куб. м.

На тлі досить високих цін, з високою часткою ймовірності можна прогнозувати, що ціна річного контракту на газ, на який українці повинні перейти з 1 травня, як і ціна квітня, буде знаходиться на рівні 8 і більше гривень за кубометр.

За нашими оцінками, питання ціни на газ як і раніше буде мати високий рівень політизації. По-перше, зазначений ціновий діапазон виходить за рамки урядового «прайс-кепу», який був встановлений в січні-березні на рівні 6.99 грн. за кубометр. По-друге, на це матиме вплив і ситуація зі зростанням заборгованості споживачів як за газ, так і за тепло, поставлене в опалювальний сезон. Станом на початок лютого, борг споживачів уже склав понад 80 млрд. грн.