Співпраця ДП НАЕК «Енергоатом» і компанії Westinghouse націлена на посилення енергетичної незалежності України.

Державне підприємство НАЕК «Енергоатом» і американська компанія Westinghouse протягом останнього року провели ряд спільних консультацій, підписали низку документів та реалізували практичні кроки з посилення енергонезалежності України.

Диверсифікація постачання палива для Українських АЕС.

В липні цього року на Рівненській АЕС завантажено до активної зони реактора енергоблоку №3 тепловиділяючі збірки від американської компанії Westinghouse. Збільшення частки палива від Westinghouse в активній зоні реактора енергоблоку №3 РАЕС відбуватиметься поетапно – щорічно, до повної його комплектації паливом від американського виробника.

В свою чергу, енергоблок №3 РАЕС – це вже сьомий із тринадцяти український атомних реакторів типу ВВЕР-1000, у яких використовуються тепловиділяючі збірки від компанії Westinghouse. В рамках реалізації Програми диверсифікації ядерного палива для реакторних установок ВВЕР-1000 на паливі Westinghouse працювали 6 енергоблоків українських АЕС: №2 і №3 Південноукраїнської АЕС та енергоблоки №1, №3, №4 та №5 Запорізької АЕС.

За повідомленням Державної інспекції ядерного регулювання, за час експлуатації тепловиділяючих збірок Westinghouse протягом 2015-2022 років на реакторах ВВЕР-1000 не зафіксовано жодних порушень умов безпечної експлуатації енергоблоків.

Добудова енергоблоків на діючих АЕС.

В 2021 році президент Енергоатома Петро Котін і генеральний директор Westinghouse Патрік Фрагман домовилися про спільну добудову двох енергоблоків Хмельницької атомної електростанції. Угода передбачає, що американська компанія добудує третій та четвертий енергоблоки ХАЕС.

А вже в липні 2022 року ДП «НАЕК «Енергоатом» та Westinghouse Electric Company підписали новий контракт щодо поглиблення співробітництва у питанні будівництва на Хмельницькій АЕС нових, 5-го та 6-го, енергоблоків за технологією AP1000®. Згідно з угодою Westinghouse надасть технічну інформацію про технологію AP1000® для оновлення техніко-економічного обґрунтування Енергоатома, необхідного для будівництва нових блоків. Це сприятиме розширенню співпраці між компаніями та дозволить розпочати процес ліцензування реакторних установок AP1000® для подальшого розвитку українських ініціатив стосовно чистої енергії.

В свою чергу, Українська енергетична Асоціація в рамках проекту «Енергоаудит» проводила огляд стану 3 та 4 енергоблоків ХАЕС та спільно з експертами обговорювали основні етапи реалізації проекту.

Енергоблок №3 ХАЕС почали будувати у вересні 1985 року, №4 – у червні 1986-го. Обидва блоки запроєктовані на потужність 1000 МВт, з реакторною установкою ВВЕР-1000/В-320. Попри будівельну готовність 3-го блока на 75% (змонтовано близько 85 одиниць устаткування) та 4-го – на 28%, у 1990 році через "постчорнобильський" мораторій на будівництво нових АЕС проєкт призупинили.

ДП НАЕК «Енергоатом» в рамках своєї діяльності планово проводить підготовчі роботи, а саме: формування команд висококваліфікованого персоналу для виконання спеціалізованих зварювальних робіт та робіт з обладнанням першого рівня безпеки; розгортання й облаштування будівельно-монтажної бази, де будуть мешкати підрядники; складання плану послідовного виконання монтажно-будівельних робіт на майданчику енергоблока №3… Також, на майданчику ХАЕС-3 почав працювати будівельний кран; змонтовані перекриття на даху енергоблока дозволять будівельникам вести роботи у зимовий період. Триває проведення техніко-економічного аналізу з вибору найоптимальнішої схеми системи охолодження нових енергоблоків.

Компанія наголошує, що експертиза довела відповідність стану основних залізобетонних конструкцій будівель енергоблока №3 ХАЕС проєктним вимогам.

Добудова енергоблоків та спорудження нових, надасть змогу:

  • збільшити обсяги виробництва дешевої електроенергії від атомних блоків;
  • забезпечити баланс та стійкість енергосистеми країни. А це означає гарантію енергетичної безпеки держави і стабільність економічної ситуації;
  • створити тисячі додаткових робочих місць як на стадії будівництва, так і на стадії експлуатації нових енергоблоків;
  • завантажити українські підприємства, які виготовлятимуть допоміжне обладнання для будівництва. За підрахунками 70% цього обладнання може бути виготовлено в Україні;
  • вивести з експлуатації старі енергоблоки, які відпрацюють свій ресурс, без втрати виробничої потужності.